Zajímavosti

Plně elektrické letadlo je pouze „týdny“ od vzletu do nebe

single-image

Společnosti Rolls-Royce a Jaguar Land Rover se spojily pro start letadla Spirit of Innovation. Jaguar Land Rover plánuje pomoci Rolls-Royce při pokusu o spuštění nejrychlejšího plně elektrického letadla na světě.

Letadlo „Spirit of Innovation“ s rychlostí 482 km/h dokončilo první testy pojíždění na přistávací dráze počátkem letošního roku a je nyní „týdny“ od vzletu do vzduchu, uvedl Rolls-Royce. Inženýrský gigant, který má pobočky ve Velké Británii v Derby a Filtonu poblíž Bristolu, uvedl, že mu společnost Jaguar Land Rover půjčí řadu plně elektrických automobilů Jaguar I-PACE s nulovými emisemi jako odtahová a podpůrná vozidla pro pokus o světový rekord.

Technologie pro letadlo byla vyvinuta na letišti Gloucestershire programem ACCEL – neboli Accelerating the Electrification of Flight. Mezi partnery patří oxfordský výrobce elektromotorů a ovladačů YASA a letecký start-up Electroflight v Gloucestershire. Rolls-Royce uvedl, že elektrický pohonný systém Spirit of Innovation bude používat 500 hp, přičemž jeho baterie poskytne dostatek energie na pohon 250 domácností nebo na let z Londýna do Paříže na jedno nabití. Polovinu financování projektu poskytuje Aerospace Technology Institute (ATI) ve spolupráci s ministerstvem pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii a Innovate UK.

Rob Watson, ředitel společnosti Rolls-Royce Electrical, uvedl, že společnost byla „potěšena“, že si ji společnost Jaguar Land Rover pro tento pokus vybrala. “Rolls-Royce a Jaguar Land Rover jsou britští průkopníci, kteří se zaměřují na pokrok v oblasti elektrické technologie pro jejich příslušná odvětví,” uvedl. „Je pro nás důležité, aby byl program ACCEL uhlíkově neutrální, což bude podporováno plně elektrickými vozy pro pozemní podporu.“

Rawdon Glover, generální ředitel Jaguar Land Rover UK, dodal: „Jsme rádi, že podporujeme dalšího velkého britského průkopníka Rolls-Royce a jejich tým.”

Společnost Rolls-Royce, která intenzivně investuje do ekologických technologií, uvedla, že využije technologii z projektu ACCEL a použije ji na výrobky pro trh, čímž přinese motory, výkonovou elektroniku a baterie do všeobecného letectví, městské letecké mobility a malých příměstských letackých odvětví.

Mohlo by se vám líbit