Auta Život řidiče

Kdy je třeba mít zimní pneumatiky na autě?

single-image

Dle zákona o zimním provozu č. 133/2011 Sb, paragrafu 40a je třeba zimní pneumatiky používat v období od 1. listopadu do 31. března, pokud je zároveň splněna podmínka že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Anebo je splněna podmínka, že lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Dle tohoto zákona musí všechny vozidla kategorie M a N k jízdě na pozemních komunikacích používat zimní pneumatiky, které splňují minimální hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů. Přičemž minimální hloubka dezénových drážek u vozidel kategorie M a N nepřevyšující hmotnost 3500 Kg je nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg je hloubka dezénových drážek nejméně 6 mm. Konkrétně byste tedy měli zimní pneumatiky využívat ve chvílích, kdy dojde k poklesu teploty pod 4 stupně celsia.

Pokud je venku tedy pěkné sluneční počasí, například kolem dvanácti stupňů nad nulou a je například 24. prosince, tak dle zákona č. 133/2011 Sb nemusíte používat zimní pneumatiky, jelikož nejsou splněny obě podmínky pro povinnost používání zimních pneumatik.

ZNAČKA ZIMNÍ VÝBAVA

V případě že je na silnici značka zimní výbava, tak od 1. listopadu do 30. dubna musíte mít na vozidle povinně zimní pneumatiky, ať je jakékoliv počasí a stavu vozovky.

Zimní pneumatiky pouze na jedné nápravě?

Dle zákona není možné mít zimní pneumatiky pouze na jedné nápravě. Jediné co můžete využívat, jsou celoroční pneumatiky, které splňují minimální hloubku dezénu pro zimní období.

MOTORKY, SKÚTRY, MOPEDY?

Zákon stanovuje nutnost zimních pneumatik pouze pro vozidla, která mají čtyři kola. Zákon se tedy nevztahuje na motorky, skútry, mopedy.

LETNÍ PNEUMATIKY V ZIMNÍM OBDOBÍ A NEHODA?

Pokud využíváte v zimním období letní pneumatiky, tak se vystavujete nejenom možnosti nehody, z které si odnesete vážné zranění, ale navíc můžete platit veškeré způsobené škody. Z rozhodnutí Nejvyššího soudu 23 Cdo 1660/2014 ve sporu pojišťovny Allianz s majitelem vozu využívající letní pneumatiky v zimním období o proplacení způsobené škody ve výši o 200 tisíc Kč soud rozhodl tak, že nevhodné pneumatiky ve smyslu Zákona o provozu na silničních komunikacích jsou důvodem nezpůsobilosti vozidla k provozu na pozemních komunikacích i přes to, že má platnou STK.

Mohlo by se vám líbit