Zajímavosti

Autem po Norsku

single-image

V předchozím článku jsme se s vámi podělili o naše zkušenosti s cestou do Norska. Dnes se zaměříme více na samotné cestování autem po Norsku. První překvapení je jistě pozitivní. A tím je to, jakým jsou Norové řidiči. Zřejmě to koresponduje s jejich celkovou náturou a naladěním. Nikdo se na vás agresivně netlačí, netroubí, neproblikává. Příjemná změna a řízení si můžete více užít, i když je většinou obtížné se v okolní přírodě plně koncentrovat a nesledovat okolní nádheru.

Předpisy odpovídají už popisovanému stylu řízení. Na většině místech maximální rychlost 90km/hod. V obci je to klasická padesátka. Co vás může překvapit jsou ,, přechody pro losy”. Tyto značené zóny zároveň upozorňují na snížení rychlosti. Kvalita silnic je po celém Norsku velmi dobrá, ale pozor. Dálnice a víceproudé silnice moc nečekejte. Potom co cestou na sever opustíte hlavní město Oslo se jich nedočkáte. Na druhou stranu máte více času na sledování panoramat.

Norsko je jediná skandinávská země, která vybírá na svých silnicích mýto. Ideální je předem učinit registraci vašeho vozu a pak už jen jezdit. Kamery mýtného systému načtou registrační značku a několik týdnu po cestě vám do emailu přijde faktura k proplacení mýta. Registrace probíhá na norském webu: https://www.autopass.no/en/visitors-payment

Ve velké míře jsou v Norsku na vnitrostátních transportech využívány trajekty. Pro nás neobvyklý druh přepravy funguje skvěle. Většina jezdí v častých intervalech, platit se dá jednoduše kartou – ostatně jako vše na severu. Další výhodou jsou častá a dobře vybavená odpočívadla, která poslouží jak profesionálním řidičům, tak turistům, kteří často na těchto místech kempují.

Mohlo by se vám líbit