Rady a tipy Život řidiče

Jaké jsou typy filtrů aut a jejich význam

single-image

Nezáleží na tom, kam cestujete autem, filtry auta jsou důležitou součástí vaší jízdy a neměli byste je zanedbávat. Když jedete, vykopáte nepříjemné a nebezpečné vzdušné částice, mají tendenci zničit vozidlo a motor, jak to jde. A pokud jde o tekutiny, v oleji jsou částice, které mohou časem poškodit motor vašeho vozidla a organické sloučeniny v palivu mohou být také nebezpečné.
Podstatou všech filtrů je udržovat vše čisté. U automobilů existují čtyři typy filtrů, jmenovitě: vzduchový filtr motoru, olejový filtr, vzduchový filtr kabiny a palivový filtr. Ty společně chrání základní části vozu a řidiče a spolujezdce před poškozením. Z tohoto důvodu zanedbání jejich výměny může způsobit nebezpečné škody. Zde je vše, co potřebujete vědět o těchto filtrech.

Vzduchový filtr
Jeho úkolem je odfiltrovat všechny nečistoty vzduchu v motoru pro spalování. To je užitečné pro plynulý chod celého procesu spalování, což zajišťuje správné fungování motoru. Jakýkoli prvek, který přímo ovlivňuje proces spalování, má také přímý vliv na palivovou účinnost vozidla. Pokud jde o dosažení optimální úrovně palivové účinnosti, mělo by vozidlo pracovat při správném spalování. Bez řádného spalování je spotřeba energie a paliva náchylná ke ztrátám. Motor je chráněn před jakýmkoliv druhem abrazivních částic ve vzduchu, jako je prach a nečistoty. Výměna vzduchového filtru po delší době platí pro oblasti s nízkým znečištěním nebo nízkou úrovní prašnosti. Pokud ale žijete v oblastech s vysokým znečištěním, musíte častěji měnit filtry.

Kabinový vzduchový filtr
Kabinové filtry pracují ve voze pro vaše zdraví. Částice, které byly odfiltrovány ze systému motoru, jsou z kabiny. Funguje podobně jako vzduchový filtr motoru. Také zabraňuje vnikání neprůstřelných částic do kabiny. Vliv těchto částic je v kabině značně omezen. Tyto filtry by měly být automaticky měněny každoročně.

Olejový filtr
Olejový filtr je pro životnost motoru důležitější než vzduchový filtr motoru a má velmi významný dopad na výkon vašeho vozidla. Existuje spousta částí, které pracují společně uvnitř motoru, což vede k normálnímu opotřebení a dále vede k malým kovovým hoblinám, které mohou hromadit a zablokovat proudění komponenty a eventuálně přistát v olejové pánvi. Vzhledem k tomu, že motorový olej udržuje motor v chladu, je důležité odstranit hobliny. Je důležité pravidelně měnit filtry.

Palivový filtr
Funkce palivového filtru funguje odlišně v závislosti na typu použitého paliva. U benzinových motorů palivový filtr odstraňuje nečistoty, které přicházejí s palivem.

Mohlo by se vám líbit